Kamizelka kuloodporna, to bardzo interesujący temat. Znana wszystkim grającym w gry, jak CS:GO i przez pozostałych, bo możliwość ochrony przed śmiercią budzi niemałe zainteresowanie. Zapraszamy Was dziś do kilku ciekawostek na jej temat, a jedna jest szczególna, bo dotyczy wynalazców tejże kamizelki - Polaków!
Pierwsze kamizelki kuloodporne wynaleźli Polacy!
Udział w jej stworzeniu mieli Kazimierz Żegleń oraz Jan Szczepanik. Pierwszy był zakonnikiem przebywającym w USA, natomiast drugi jest nam szczerzej znany, to wszechstronny polski wynalazca. Panowie wykorzystali jedwab, który po połączeniu kilku warstw był w stanie zatrzymać kule, które przebijały sosnowe deski, czy blachę. Wszystko za sprawą rozciągliwości tego włókna, które owijały pocisk i pochłaniały energię kinetyczną kuli.
Chroni życie, ale nie ciało. Jak więc działa i gdzie jest wykorzystywany?
Zadaniem kamizelki jest uchronić noszącego od śmierci. Dzięki swojej wytrzymałości i zdolności przejmowania lub rozpraszania siły pocisku, osłona zatrzymuje i deformuje pocisk, a to uniemożliwia mu przeniknięcie materiału. Niestety przejmowana siła często zostawia swój ślad na ciele człowieka, pojawią się krwiaki, uszkodzenia narządów wewnętrznych, czy uszkodzenia żeber. Mimo wszystko życie pozostaje w większości przypadków niezagrożone.
Materiał ten może być używany do różnych przedmiotów, takich jak kamizelki kuloodporne, hełmy lub wzmocnienia butów, ale przede wszystkim jest używany w kamizelkach kuloodpornych.
Dostępna powszechnie, nie tylko dla wojska, policji, czy służb.
Każdy w naszym kraju może zakupić kamizelkę na własną rękę. Prawo przewiduje jedynie, aby kamizelka była oznaczona przez jej producenta, jako kamizelka dedykowana cywilom, a nie służbom. Wówczas handel nimi jest w pełni legalny i nie wymaga dodatkowych pozwoleń. Najczęściej kupowane są kamizelki o kolorze czarnym, ponieważ są łatwiejsze do ukrycia pod ubraniem.
Źródłla: afg-obrona.pl, własne
Fot: militaria.pl