Jump to content
wspolpraca

Współpracujmy - to takie proste!

Jeśli terroryści i antyterroryści potrafią się dogadać, to my również możemy! Jesteśmy otwarci na wszelkie formy współpracy i chętnie podejmiemy rozmowy.

Zagłosuj na nasze serwery

Zagłosuj na nasze serwery

Jedno kliknięcie dla każdego serwera, a jak wpsiera jego rozwój. Zagłosuj na nasze serwery, odpowiedz w temacie i zgarnij reputację w ramach wdzięczności za pomoc!

Ustaw skiny na serwerach CS2

Ustaw skiny i kosy na serwerach

Już nic prostszego, jak przejście na skiny.ngnw.pl dzieli Cię od ustawienia ulubionych skinów na naszych serwerach CS2!

Zagłosuj na nasze serwery

Dołącz do grupy Steam

Dołącz do naszej grupy Steam i zyskuj na tym! Będąc na grupie zyskujesz: więcej kredytów podczas gry na serwerach oraz jesteś na bieżące ze wszystkimi wydarzeniami na sieci!

Zagłosuj na nasze serwery

Odwiedź naszego Facebooka

NGNW.pl działa również na Facebooku! Publikujemy tam treści, co najmniej raz w tygodniu i pojawiają się tam kody doładowujące konta w sklepiku, warto być na bieżąco!

Zagłosuj na nasze serwery

Zakup VIP lub kredytów

Kupno usług na ulubionym serwerze to nie tylko korzyści w grze dla gracza, ale także wsparcie serwera i jego rozwoju. Wesprzyj serwer kupując VIP a przedłużąjąc go otrzymasz 10% rabat.

[#4] Ciekawostka - kamizelka kuloodporna. Co o niej wiesz?


Pan News

Recommended Posts

XO04eo0.png

 

Kamizelka kuloodporna, to bardzo interesujący temat. Znana wszystkim grającym w gry, jak CS:GO i przez pozostałych, bo możliwość ochrony przed śmiercią budzi niemałe zainteresowanie. Zapraszamy Was dziś do kilku ciekawostek na jej temat, a jedna jest szczególna, bo dotyczy wynalazców tejże kamizelki - Polaków!

e17U9Aq.png

Pierwsze kamizelki kuloodporne wynaleźli Polacy!

  • Udział w jej stworzeniu mieli Kazimierz Żegleń oraz Jan Szczepanik. Pierwszy był zakonnikiem przebywającym w USA, natomiast drugi jest nam szczerzej znany, to wszechstronny polski wynalazca. Panowie wykorzystali jedwab, który po połączeniu kilku warstw był w stanie zatrzymać kule, które przebijały sosnowe deski, czy blachę. Wszystko za sprawą rozciągliwości tego włókna, które owijały pocisk i pochłaniały energię kinetyczną kuli.

Chroni życie, ale nie ciało. Jak więc działa i gdzie jest wykorzystywany?

  • Zadaniem kamizelki jest uchronić noszącego od śmierci. Dzięki swojej wytrzymałości i zdolności przejmowania lub rozpraszania siły pocisku, osłona zatrzymuje i deformuje pocisk, a to uniemożliwia mu przeniknięcie materiału. Niestety przejmowana siła często zostawia swój ślad na ciele człowieka, pojawią się krwiaki, uszkodzenia narządów wewnętrznych, czy uszkodzenia żeber. Mimo wszystko życie pozostaje w większości przypadków niezagrożone.
  • Materiał ten może być używany do różnych przedmiotów, takich jak kamizelki kuloodporne, hełmy lub wzmocnienia butów, ale przede wszystkim jest używany w kamizelkach kuloodpornych.

Dostępna powszechnie, nie tylko dla wojska, policji, czy służb. 

  • Każdy w naszym kraju może zakupić kamizelkę na własną rękę. Prawo przewiduje jedynie, aby kamizelka była oznaczona przez jej producenta, jako kamizelka dedykowana cywilom, a nie służbom. Wówczas handel nimi jest w pełni legalny i nie wymaga dodatkowych pozwoleń. Najczęściej kupowane są kamizelki o kolorze czarnym, ponieważ są łatwiejsze do ukrycia pod ubraniem.

 

 

Źródłla: afg-obrona.pl, własne

Fot: militaria.pl

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Privacy Policy